Steam, 1 Ocak itibarıyla artık Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1’de desteklenmiyor; şirket, kullanıcıların daha yeni bir işletim sistemine yükseltme yapmalarını öneriyor.

Oyun şirketi geçen yıl, Steam istemcisinin Yeni Yılda desteklenmeyeceği konusunda uyardı ve oyun istemcisinin üst kısmında, oyun istemcisinin artık yazılım güncellemelerini almamasına kaç gün kaldığını gösteren bir geri sayım gösterdi.

Steam istemcisi artık desteğin sona ermesiyle ilgili bir destek makalesine bağlantı vererek 0 gün kaldı gösteriyor.

Destek makalesinde “1 Ocak 2024 itibarıyla Steam resmi olarak Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemlerini desteklemeyi bırakacaktır” ifadesi yer alıyor.

“Bu tarihten sonra, bu işletim sistemlerindeki mevcut Steam İstemcisi kurulumları artık güvenlik güncellemeleri de dahil olmak üzere hiçbir türde güncelleme almayacaktır.”

“Steam Desteği, eski işletim sistemleriyle ilgili sorunlar için kullanıcılara teknik destek sağlayamayacak ve Steam, desteklenmeyen işletim sistemi sürümlerinde Steam’in sürekli işlevselliğini garanti edemeyecektir.”

Microsoft, 14 Ocak 2020’de Windows 7’yi desteklemeyi bıraktı ve Windows 8.1, 10 Ocak 2023’te desteğinin sonuna ulaştı.

Microsoft, kuruluşa iki yıllık uzatılmış güvenlik güncelleştirmeleri teklif etti. Ancak bu ücretli hizmet planının süresi Ocak 2023’te sona erdi ve bu durum, tüm Windows 7 yüklemelerinin artık desteklenmemesine ve yeni güvenlik açıklarına ve siber güvenlik tehditlerine karşı korunmasına neden oldu.

Steam, kullanıcıların Windows 10 veya 11 gibi desteklenen bir Windows sürümüne yükseltme yapmalarını önerir.

Ancak Windows 10 resmi olarak 14 Ekim 2025’te desteğin sonuna ulaşacak ve işletim sistemini yükseltmeye devam etmek istemiyorsanız Windows 11’i daha çekici bir hedef haline getirecek.

Steam istemcisi hala Windows 7 ve 8.1’de çalışıyor olsa da Steam, 1 Ocak’tan sonra “işlevselliğin devamını garanti edemeyeceklerini” söylüyor.

Destek belgesinin devamı şöyle: “Steam’deki temel özellikler artık Windows’un eski sürümlerinde çalışmayan Google Chrome’un yerleşik bir sürümüne dayandığından bu değişiklik gereklidir.”

“Ayrıca Steam’in gelecekteki sürümleri, yalnızca Windows 10 ve üzeri sürümlerde bulunan Windows özelliklerini ve güvenlik güncellemelerini gerektirecektir.”

Aralık 2023’teki Steam Donanım Araştırması, kullanıcıların yalnızca %0,89’unun bu desteklenmeyen Windows sürümlerinden birini kullandığını gösterdiğinden, bu değişiklik çok fazla kullanıcıyı etkilemeyecektir.

Güvenliği artırmayı amaçlıyoruz
Steam ayrıca, Steam’in eski sürümlerini kullanmanın, sistemlerin yeni güvenlik açıklarına karşı savunmasız kalmasına ve kayıtlı kimlik bilgilerinizi çalmaya çalışan, bilgi çalan kötü amaçlı yazılımların yükselişine neden olabileceği konusunda da uyarıyor.

Steam geliştiricileri, kötü amaçlı oyun güncellemeleri yoluyla tedarik zinciri saldırıları gerçekleştirmek için kötü amaçlı yazılım kullanarak kimlik bilgilerini çalan tehdit aktörleri tarafından giderek daha fazla hedef alınıyor.

Bu nedenle Valve, Steam’deki varsayılan sürüm dalında bir güncelleme yayınlayan oyun geliştiricilerinden SMS tabanlı güvenlik kontrolleri talep ederek platformunun güvenliğini sıkılaştırıyor.

Ancak SMS tabanlı doğrulama, bir geliştiricinin cep telefonu numarasına erişim sağlamak için SIM değiştirme saldırıları gerçekleştirme girişiminde bulunabilecek kararlı bir tehdit aktörünü durdurmak için yeterli değil.

Daha güçlü koruma için Valve, geliştiricilerin güncellemeleri yayınlamadan önce güvenlik anahtarlarını veya kimlik doğrulamasını kullanarak çok faktörlü kimlik doğrulamasını yapılandırmasını gerektirmelidir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.