Artik iyi bir roguelike bulmak cok zor. Mekanikleri bugünlerde o kadar çok başka türe nüfuz etti ki, takip etmesi zor olan pek çok oyunun açıklamasında bir yerlerde “roguelike unsurlar içeren” sözcükleri yer alıyor. Ama bazen Anvil: Vault Breakers gibi, tam olarak ne olmak istediğini bilen ve bu unsurları neredeyse mükemmel şekilde uygulayan bir oyun bulabilirsiniz.
Bu, Anvil’in mükemmel bir oyun olduğu anlamına gelmiyor.Ancak yeni başlayan bir geliştirici tarafından bağımsız bir oyun olarak, tam olarak yapacağını söylediği şeyi yapan harika bir örnek.

Anvil: Vault Breakers’in konusu nedir?
İnsanlık galaksiye ve diğerlerine yayıldıktan sonra, uzak bir gelecekte geçiyor. Bunu yaparken, muazzam hazineler ve teknolojilerle dolu uzaylı kutsal emanetler olan Mahzenleri keşfediyorsunuz. Biz insan olduğumuz için galaksiler arası savaşa ve anlatılmamış yıkıma yol açtık. Söz konusu ANVIL, yabancı dünyaların güvenli bir şekilde keşfedilmesine ve Mahzenlerin açığa çıkarılmasına izin vermek için tasarlanmış uzaktan kumandalı savaş kıyafetleri olan Breaker’lar yaratan bir derin uzay oyunudur.

İnsanlar, “Amber” olarak adlandırılan bir sistem kullanarak, Breaker’lara ışık yılları uzaklıktan pilotluk ve nispeten güvenli geziler yapabilir. Bir Kırıcı yok edildiğinde, kazandığı savaş bilgisini korur ve aldığı bazı saha yükseltmelerinin verilerini iletebilir. Temelde bu, roguelike kurulumuna bağlam ekleyen saçma sapan bir şeydir.
Türünün en iyi oyunlarında olduğu gibi, Anvil de başarısız olmanızı istiyor. Bunu yaparken, bir sonraki asama için kullanabileceğiniz kutsal emanetleri geri getirerek ve on iki kostümünüzü evrensel olarak yükseltmek için yetenek puanlarının kilidini açarak ve daha fazlasının kilidini açmak için para birimiyle güçlenerek büyüyeceksiniz.

Breakers, hem görünümleri hem de her birinin sahip olduğu dört beceri açısından büyük ölçüde Warframe’leri anımsatıyor. Anvil tamamen co-op oynanabilir olduğu için sinerji için tasarlandılar. İlk kullanacağın Jungler gibi standart saldırı tipi kıyafetlerin var. Sonra Guillotine gibi devasa, yakın dövüş odaklı takımlarınız ve Elsa ve Shuri gibi kıvrak, hızlı takımlarınız var.

Bazılarının iyileştirmeleri var, diğerlerinin büyük ölçüde saldırı yetenekleri var, diğerleri tüm partiye güçlendirmeler bırakabilir veya düşmanları kontrol altına almak için becerilerini kullanabilir.Kırıcılarınızı yavaş yavaş güçlendiren, örneğin sağlıklarını ve hasar çıktılarını artıran yetenek puanları kazanırsınız.
Her izometrik seviye, prosedürel olarak bir hedefler, konumlar ve boss havuzundan oluşturulur. Ayrıca, oyun tarzınızı değiştirmenize izin veren silahlar ve öğeler de bulabilirsiniz. Örneğin, bir saldırı tüfeği ile başlayabilir, ancak ikiz uziler, bir keskin nişancı tüfeği veya çeşitli pompalı tüfekler bulabilirsiniz. Yine de, silah alımları yalnızca üzerinde bulunduğunuz arena boyunca sürer.

Bazı ganimetler düşmanlardan düşerken, diğerleri özel kiosklarda düşen scavengedlardan toplanan kredilerle satın alınabilir. Bunlar genellikle boss arenalarının dışında bulunur. Hades’te kullanılana benzer bir tarzda becerilerinizi artırabilirken, teçhizat yükseltmeleri her aşamanın her yerine dağılmıştır. Beceri yükseltmeleri bekleme sürelerini iyileştirebilir veya düşmanlar için sağlık yenilenmesi veya zamanla hasar gibi yeni etkiler ekleyebilir.

Anvil: Vault Breakers en benzersiz kuruluma sahip olmasa da, oyun hissi tek kelimeyle harika. Özel yetenekler ağır hissettiriyor, düşman tasarımı onu zaman zaman mermi cehennemi seviyelerine yaklaştırıyor ve konumlar ve hedeflerdeki çeşitlilik iyi hissettiriyor – ancak saniyoruz daha fazlası eklenecek.
Her Breaker, arketipleri içinde bile farklı hissettiriyor. Kesinlikle arkadaşlarla oynanmak üzere tasarlanmış olsa da, tek başınıza da oynayabilirsiniz ve Breaker seçiminiz çok fazla fark yaratacaktır. Jungler mayın atmak ve yakın dövüş saldırısını kullanarak düşmanları geride tutmak için harikadır, Shuri ise yarıçapındaki kendisini ve müttefiklerini iyileştiren bir node bırakabilir. Yakın dövüş odaklı Kırıcılar da tamamen farklı hissettiriyor: Daha büyük sağlıklari var, yakın ve kişisel olacak şekilde tasarlandılar ve saldırı çubuğunu ne kadar süre basılı tuttuğunuza bağlı olarak çeşitli kombolara sahipler.
Anvil: Vault Breakers oynamaya değer mi?
Haritalanmış özel becerilere sahip bir nişancı oyunu olan Anvil, hızlı, şık ve oynaması tatmin edici. Bununla birlikte, garip zorluk artışları ve ara sıra tek başına imkansız gibi görünen arenalar gibi birkaç sorunu var. Tabii ki, her zaman seviye atlayabilir ve geri dönebilirsin – işin güzelliği bu.Hem arkadaslarinizla hem de yalniz oldukca eglenceli bir oynanis sunan bu oyuna sans vermeniz gerekir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.